Haberler » Hastane Açılışında Temiz Kordon Talebi RSS RSS- RSS-

Hastane Açılışında Temiz Kordon Talebi

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, İzmir'de 50 yataklı Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi'nin açılış töreninde, Kordon'un işgal altında olduğunu öne sürerek, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'a "Sayın Bakanım, İzmir'de işiniz çok zor. İzmir'in 1982 yılındaki Kordon'unu istiyorum.

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, İzmir'de 50 yataklı Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi'nin açılış töreninde, Kordon'un işgal altında olduğunu öne sürerek, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'a "Sayın Bakanım, İzmir'de işiniz çok zor. İzmir'in 1982 yılındaki Kordon'unu istiyorum. Siz belediye başkanı olduktan sora 30 yıl önceki Kordon'u istiyoruz. 30 yıl önceki kadar temiz ve güzel olsun. Kordon, işgal altında. İzmir sizi hararetle bekliyor" dedi.

İzmir'in Gaziemir İlçesi'nde 50 yataklı Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi, 35 milyon lira harcanarak Nevar Salih İşgören Vakfı tarafından yapıldı ve bir süre önce hizmete açıldı. Hastanenin resmi açılışına ise Sağlık Bakan Yardımcı Agah Kafkas, İzmir Valisi Mustafa Toprak, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, İzmir Sağlık İl Müdürü Bedia Türkyılmaz katıldı. Türkyılmaz, İzmir'de yılda 20 milyona yakın hasta bakıldığını bunların 15 milyona yakınının kamu hastanelerinden hizmet aldığını belirterek, "Bu hastane ilimize ilaç gibi geliyor. Şifa ocağı hayırlı olsun" dedi.

40 UZMAN HEKİM GÖREV YAPIYOR

İzmir Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Behzat Özkan, bakanlığın 10 milyon lira ödenek verdi hastanenin Ekim ayında hasta kabulüne başlandığını, hastanede 40 uzman hekimin 28 poliklinikte hizmet verdiğini anlattı. Özkan, 9 pratisyen hekimin 18 yataklı acil serviste 24 saat kesintisiz hizmet sunduğunu, hastanede 190 sağlık çalışanı olduğunu anlattı.

"30 YIL ÖNCEKİ KORDON'U İSTİYORUM"

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, hastaneden günde bin 500 kişinin hizmet aldığını belirterek, şunları söyledi:

"Arkadaki arsayı da alırsak hastane kapasitesini büyüteceğiz. En azından yatak kapasitesini kısa sürede ikiye katlamamız gerekiyor. Almanya'nın halkına sunduğu hizmetten daha fazla hizmet sunuyoruz. Az imkanlarla az parayla Türk insanın özverili çalışmasıyla neleri yapabileceğinin somut örneğidir. Dünya Sağlık Örgütü, 'az parayla tüm insanlara nasıl ulaşılabilir diye bir derdi varsa gidin Türkiye'ye bakın' diyor. İzmir'de Ege Üniversitesi'nde işletme okudum. Sayın bakanım, İzmir'de işiniz çok zor. İzmir'in 1982 yılındaki Kordon'unu istiyorum. Siz belediye başkanı olduktan sora 30 yıl önceki Kordon'u istiyoruz. 30 yıl önceki kadar temiz ve güzel olsun. Kordon, işgal altında. İzmir sizi hararetle bekliyor. Biz de bizi hararetle bekliyoruz. Çünkü hizmet verirken hep arsa problemi yaşadık. İzmir belediyelerinin kapıları bize hep kapandı. Bu kapıları açacağınıza inanıyoruz ve bu kapılar milletin olsun diyoruz."

İzmir Valisi Mustafa Toprak, "İzmir olarak sağlık çalışanı, donanım ve tesis açısından şanslı illerden biri konumundayız. Bu standartların yükseltilmesi gerekir. Sağlıkta önce insan kavramı önemlidir. Bu anlayıştan hareket eden tüm sağlık çalışanlarını tebrik ediyorum" dedi.

"SAĞLIK OSUN DEMEKLE SAĞLIK OLMUYOR"

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım da, "Sağlık olsun demekle sağlık olmuyor, gereğini yapacaksın. Bu ülkede sağlık göstergeleri dünyanın en gelişmiş ülkelerin üzerine çıktı. Sağlıkta dönüşümü başarıyla uyguladık. Merhum, Nevvar - Salih İşgören isimleri İzmir'de marka oldu. 200 milyon liranın üzerinde yatırımları var. Hayatlarını eğitim ve sağlığa vakfettiler" dedi.

"HASTANELERE SAĞLAM GİREN HASTA ÇIKIYORDU"

Yıldırım, sağlık alanında 11 yıl yapılanları şöyle anlattı:

"Türkiye'de 2002 yılında deniz ambulansı yoktu 19 tane var. Ambulans uçak, ambulans helikopter 20'nin üzerinde. 11 yılda 2 bin 134 tane hastane yapıldı. 18 MR cihazı 255'e çıktı. Hastanelere sağlam giren hasta çıkıyordu. Ne zaman ne ilaç aldığın bilgisayarda yazıyor. Geçen doktora gittim 'ilacı verdik sana kullandın mı, kontrole neden gelmedin' diyor. Hastalar takip ediliyor, hastaların karnesi var. Bunlar kendiliğinden olmadı. Akıl yollarını yaptık. ABD'de bile internet bizimki kadar hızlı değil. 11 yıldır bu ülkede iki sektör öne çıktı. Ulaştırma- iletişim ve sağlık. Destanlar yazdık. Hastane dedik mi iliklerimiz tir tir titrerdi? Niye? Evde herkes hastaysa bir temsilci seçiliyordu herkesin derdi anlatılıyordu. Çünkü eziyetti. 50 yataklı hastane cepte, ama bir o kadar da 6.5 dönümlük araziyi size tahsis etmek için elimizden geleni yapacağız."

"İZMİR ZOR DÖNEMİ GEÇİRDİ"

Yıldırım, Bakan Yardımçcısı Kafkas'ın "işiniz zor' sözlerini hatırlatarak,, "Zor dönemi bıraktık. Artık her şey çok kolay. Eğer dertlenirseniz, işin peşine düşerseniz, yokuş yapmaz iş üretirseniz, mazeret değil çözüm üretirseniz kolay olur, Bu hastane sıradan bir hastane değil. Bu hastaneni içinde yedi tane hastane var. Cerrahi, onkoloji bir sürü branş var. Yaşam alanı, otel lokanta var. Hasta yakınları ağaç altlarında banklarda sefil olmayacak. Sağlam adamı da hasta etmeden ikisi de iyileşip gidecek" dedi.

Açılış kurdelesi katılımcılar tarafından kesilirken Gaziemir müftüsü Mustafa Temel dua okudu.

2014-02-07 17:15:05

40 UZMAN HEKİM GÖREV YAPIYOR "30 YIL ÖNCEKİ KORDON'U İSTİYORUM" "SAĞLIK OSUN DEMEKLE SAĞLIK OLMUYOR" "HASTANELERE SAĞLAM GİREN HASTA ÇIKIYORDU" "İZMİR ZOR DÖNEMİ GEÇİRDİ"
Yatırım Fonlarının Performansı
Jim ile Mary

6 Yıl Sonra İtiraf Ettiği Cinayet İçin Ömür Boyu Hapsi İsteniyor
Durakta Genç Kızı Öptü, 4 Yıl Hapis Cezası Aldı
Başkan Gökçek Nallıhan'da
Bolu Dağı'na Sis ve Kar Yağışı
Osmanoğlu: "Eskitilmiş Kılıç Adlı Oyunun Filmi Çekilecek"
Çin'in Ankara Büyükelçiliğinden Didim'e Ziyaret
Nilüfer'in Halk Sağlığı Kitaplaştı
Dimder Korosu Engelsiz Bir Yaşam İçin Söyledi
MERDER'den YGS Deneme Sınavı
L'equipe: "Aradaki Fark Eridi, Fenerbahçe Korkuyor"
Türkiye Paralimpik Kış Oyunlarında Türkiye'yi Temsil Edecekler
Derinin Yükselişi
Devlet Bahçeli, 27 Şubat'ta Manavgat'a Geliyor
Suriyeli Çocuklar Savaş Psikolojisini Atmak İçin Kampa Girdi
Kendini Yakarak Karlara Bıraktı
İsrail Askerlerinden Mescid-i Aksa'da Müdahale
Yerel Seçimlere Doğru
Kavak'ta Köy Grup Yollarına Güvenlik Kamerası
Öfkeli Damat Köpeklerle Aranıyor
Dizdar Kosova Televizyonunda
Gençlik Merkezi, Şimdi De Muhtarları Ağırladı
Irak'ta Şiddet Olayları
Toz Bezini Sanata Dönüştürüyor
Çocuklar En Çok Ebeveynlerin Dikkatsizliğinden Zehirleniyor
Katarakt Ameliyatında Dikişli ve Dikişsiz Tedavinin Farkı
Kısaslı Âşık Celâlî'nin Kitabı Yayımlandı
Alman Belediye Başkanı Adayından Türkçe Seçim Bildirisi